Podstawowe informacje dotyczące zabiegu skleroterapii
Pod pojęciem skleroterapii (leczenia obliterującego) rozumiemy zaplanowane i wybiórcze wstrzykiwanie do żylaków / żył siatkowatych / „pajączków naczyniowych”, substancji, która wywołuje w nich uszkodzenie śródbłonka wskutek czego dochodzi do ich zamknięcia.
Skleroterapia piankowa metodą Tessariego
Metoda piankowej obliteracji Tessariego polega na wstrzyknięciu do żyły leku w postaci specjalnie spreparowanej pianki (substancji obliterująca wymieszana z gazem np.: powietrze, CO2. Taka postać leku powoduje, że nie rozpływa się on w żyle i lepiej przylega do ścian naczyń działając tylko na wybrane żyły. Metodą tą można leczyć także większe żylaki.
Żylaki kończyn dolnych nie są stanem bezpośredniego zagrożenia życia, niemniej jednak stwarzają one ryzyko powikłań takich jak: zapalenie żył głębokich, owrzodzenia goleni czy zatorowość płucna.
Przyjętymi metodami postępowania są:
- klasyczne zabiegi chirurgiczne:
- niewydolność pni żylnych - stripping met. Babcocka
- niewydolność dopływów - miniflebektomia
- niewydolność perforatorów - operacja met. Lintona
- chemiczna ablacja - skleroterapia, klej tkankowy
- termiczna ablacja żył, indukowana światłem lasera EVLT (Endovenous Laser Treatment )
- termiczna ablacja żył, indukowana prądem o częstotliwości fal radiowych - RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy)
- termiczna ablacji za pomocą pary wodnej - SVS (Steam Vein Sclerosis)
- a także kompresjoterapia.
Leczenie zabiegowe „pajączków naczyniowych” z medycznego punktu widzenia nie jest obowiązkowe. Alternatywną metodą postępowania jest kompresjoterapia i laseroterapia.
Przeciwskazania do przeprowadzenia zabiegu skleroterapii
- bezwzględne:
- unieruchomienie,
- głęboka zakrzepica naczyń żylnych,
- znana alergia na środki obliterujące (Polidokanol = Aethoxysclerol),
- ciąża,
- ciężka choroba układowa,
- miejscowa lub uogólniona infekcja,
- miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych.
- względne:
- cukrzyca,
- powierzchowna zakrzepica naczyń żylnych,
- astma oskrzelowa oraz inne choroby alergiczne,
- trombofilia
UWAGA: należy zgłosić lekarzowi jeżeli występuje jakikolwiek z powyższych stanów
Możliwości wystąpienia powikłań
Nie istnieją procedury zabiegowe, które chociażby teoretycznie nie wiązały się z ryzykiem powikłań - dotyczy to także leczenia obliterującego.
Ciężkie, zagrażające życiu powikłania skleroterapii (wstrząs związany z uczuleniem, zastrzyk dotętniczy z martwicą) praktycznie się nie zdarzają, z drugiej jednak strony w kontekście setek tysięcy przeprowadzanych corocznie na świecie zabiegów skleroterapii, także one odnotowywane były w literaturze fachowej.
Potencjalnymi choć rzadkimi powikłaniami mogą być:
- ból w okolicy poddanej skleroterapii - częste powikłanie zwłaszcza w pierwszych 2-3 dniach po zabiegu niemal zawsze przejściowy
- przebarwienia skóry - u około 7-30% pacjentów. Z reguły ustępują po okresie do pół roku, niezwykle rzadko dłużej
- rozszerzenie lokalnych naczyń włosowatych - u około 2-10% pacjentów
- lokalna martwica skóry - u mniej niż 1% pacjentów
- zakrzepowe zapalenie żył głębokich lub powierzchownych kończyn dolnych - u około 0,1% pacjentów. Przy obliteracji „pajączków naczyniowych” praktycznie nie występuje
- infekcje w miejscu podania sklerozantu - u około 0,01% pacjentów
- inne: krwiak w miejscu iniekcji, miejscowe reakcje pokrzywkowe, skrzep w świetle żyły
Wyniki leczenia
W zdecydowanej większości przypadków przeprowadzanie zabiegów skleroterapii pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty kosmetyczne. Pomimo tego, uzyskanie pożądanego efektu nigdy nie może być zagwarantowane, a w wyjątkowych przypadkach zdarza się, że osiągany efekt jest gorszy niż przed zabiegiem.
Technika zabiegu
- mikroskleroterapia
- W niektórych przypadkach - ze względu na niewielki rozmiar naczynek - do prawidłowego wykonania zabiegu niezbędne jest zastosowanie "oświetlacza naczyniowego". Oświetlacz VEINLITE uwidacznia naczynia, które nie zostałyby zauważone w trakcie skleroterapii wykonanej bez użycia oświetlacza. Metoda polega na oświetleniu skóry specjalnym zródłem światła. Emitowane światło umożliwia zlokalizowanie niewidocznych podczas badania USG drobnych naczyń zasilających tzw. "pajączków" i sieci naczynek widocznych na nogach na głębokości do 1 cm. Zamknięcie naczynia zasilającego powoduje także zamknięcie drobnej sieci naczyń żylnych bez konieczności bezpośredniego podania leku. Pozwala to na zmniejszenie przebarwień, które mogą pozostać po zabiegu i w znaczący sposób poprawia jakość zabiegu.
Postępowanie po zabiegu
- chodzenie przez minimum pół godziny,
- kompresjoterapia - w tym w sposób nieprzerwany 2-7 dni,
- przy dolegliwościach bólowych: zimne okłady oraz paracetamol,
- kontrola po 1-2 tygodni
POBIERZ DOKUMENT ZGODY NA ZBIEG