DR Grajeta

TOKSYNA BOTULINOWA

 

Co to jest toksyna botulinowa i jak działa?

Jest to kompleks białkowy składający się z centralnej cząsteczki neurotoksyny oraz przynajmniej jednej powiązanej z nią proteiny. Wszystkie toksyny są produktem biologicznym wytwarzanym przez bakterię Clostridium botulinom. Zarejestrowane preparaty toksyny botulinowej są lekiem i mogą być stosowane tylko przez lekarza. Większość preparatów występuje w formie proszku, który należy rozpuścić w soli fizjologicznej. Od niedawna jest dostępny na rynku pierwszy preparat toksyny botulinowej w formie płynnej- Alluzience, który swoje działanie rozwija już w ciągu 48 godzin.

Na co działa toksyna botulinowa?

Toksyna zaburza przewodnictwo nerwowo-mięśniowe prowadząc do zmniejszenia aktywności skurczowej mięśnia a tym samym do spłycenia lub całkowitej eliminacji zmarszczek mimicznych na czole, wokół oczu /tzw. „kurze łapki”, zmarszczek gładzizny /lwia zmarszczka/. Toksyną botulinową możemy także spłycić zmarszczki wokół ust /zmarszczki palacza/, unieść opadające kąciki ust, skorygować zmarszczki na szyi.

Zastosowanie w medycynie

Jest neuromodulatorem, którego działanie wykorzystywane jest w leczeniu wybranych schorzeń neurologicznych /kurczu powiek, spastyczności mięśni/ i urologicznych /zaburzenia czynności pęcherza moczowego/. W medycynie estetycznej toksyna botulinowa ma zastosowanie rejestracyjne /korekcja zmarszczek mimicznych/ jak i poza rejestracyjne /off label/, jak chociażby do łagodzenia objawów bruksizmu. Skutecznym zastosowaniem toksyny jest leczenie nadpotliwości pach, dłoni, stóp, czoła i owłosionej skóry głowy. Zastosowanie toksyny w rozcieńczeniu i często w połączeniu z innymi preparatami pozwala na wykonanie zabiegu mezobotoxu. Toksyna znajduje także zastosowanie w leczeniu migrenowych bólów głowy.

Przeciwskazania do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej

Przeciwskazania obejmują choroby neurologiczne przebiegające z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo- mięśniowego /miastenia, zespół Lamberta-Eatona/. Ciąża i karmienie piersią jest także przeciwskazaniem do tego typu zabiegów. Infekcja w miejscach przyszłych podań toksyny także wyklucza pacjenta do czasu wyleczenia infekcji. Przyjmowanie niektórych leków mających wpływ na metabolizm toksyny otulinowej /aminoglikozydy, cyklosporyna, linkomycyna, D-penicylamina/.

Przygotowanie do zabiegu

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Przyjmowanie preparatów z magnezem może osłabić działanie toksyny dlatego powinny być one odstawione na kilka dni przed zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej. Zabieg może być wykonany w dniu konsultacji. Przed zabiegiem zmywamy makijaż i dezynfekujemy skórę. Zabieg nie wymaga znieczulenia skóry /poza leczeniem nadpotliwości/, nie jest bolesny choć u niektórych osób podawanie toksyny może być odczuwane jako pieczenie/rozpieranie miejsc, w które jest podawana toksyna.

Czas trwania zabiegu

Około 30 minut Zabieg w nadpotliwości pach, dłoni, stóp jest dłuższy- do 1,5 godziny ponieważ poprzedzony jest znieczuleniem. Po dwóch tygodniach pacjent zapraszany jest na wizytę kontrolną, może być konieczne podanie dodatkowych jednostek toksyny jako niewielka korekta.

Jak długo utrzymuje się efekt toksyny botulinowej?

Efekt zabiegu utrzymuje się średnio trzy miesiące. Najczęściej jest to czas między 3-6 miesięcy. Pełnego zabiegu w tej samej okolicy nie wykonujemy wcześniej niż przed upływem trzech miesięcy. Zalecenia pozabiegowe Po zabiegu przed dobę ograniczamy korzystanie z sauny, nadmierną aktywność fizyczną. Nie masujemy miejsc, w które była podana toksyna. Przez dwie- trzy godziny unikamy nadmiernego schylania się.

Kto wykonuje zabieg?

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej zawsze wykonuje lekarz. Jest to lek wydawany na receptę. Jego podawanie wymaga znajomości anatomii i obserwacji ekspresji mięśniowej pacjenta, aby zachować naturalną mimikę.

Efekty uboczne, działanie niepożądane

Może pojawić się niewielki krwiak/siniak w miejscu podania toksyny po ukłuciu igłą. Pełny efekt toksyny rozwija się w ciągu 14 dni, niepokoić powinna wyraźna asymetria - najczęściej podanie niewielkiej ilości toksyny podczas wizyty kontrolnej rozwiązuje ten problem.

Koszt zabiegu

Koszt zabiegu z użyciem toksyny otulinowej zależy od okolicy poddawanej zabiegowi oraz ilości podanych jednostek toksyny. W przypadku leczenia nadpotliwością cena zależy od obszaru poddawanego leczeniu.